Ako si správne vybrať štruktúru a vzhľad dreva?

Prírodné dubové drevo má neopakovateľnú štruktúru ktorá ho odlišuje od výrobkov, ktoré imitujú prírodné drevo preto “Vizuálne nedostatky” nie sú vadou naopak sú súčasťou unikátneho vzhľadu dubového dreva.

Vzhľad dosky NATURAL + špecifikácia

uzavreté nevypadávajúce hrče s priemerom max. 15-20mm (následne vyplnené čiernym kontrastným tmelom )

- je prípustná dreň

- praskliny na povrchu dosiek (následne vyplnené čiernym kontrastným tmelom )

- farebné rozdiely vzniknuté sušením surového dreva alebo v dôsledku prítomnosti odlišnej koncentrácie drevných pigmentov a farbív

- odlišnosti vo farebných odtieňoch surového dreva

Vzhľad dosky RUSTIK + špecifikácia

uzavreté nevypadávajúce ale často sa opakujúce hrče s priemerom max. 15-30mm (následne vyplnené čiernym kontrastným tmelom )

- je prípustná dreň

- praskliny na povrchu dosiek (následne vyplnené čiernym kontrastným tmelom )

- farebné rozdiely vzniknuté sušením surového dreva alebo v dôsledku prítomnosti odlišnej koncentrácie drevných pigmentov a farbív

- odlišnosti vo farebných odtieňoch surového dreva

Ako si vybrať povrch dreva?

Hladký :

ide o základný spôsob opracovania povrchu dreva hobľovaním a následným brúsením.

Jemne kartáčovaný :

tento spôsob mechanického opracovania povrchu stolovej dosky zvýrazňuje štruktúru dreva a povrch je viac odolný voči poškodeniu. Kartáčovaním v smere vlákien odstránime mäkké letné vrstvy a tvrdšie ostanú výrazne vystúpené a tým sa kresba dreva zvýrazní.

- viac odolný povrch voči poškodeniu

- zvýraznenie štruktúry dreva, relief 0,3 - 0,5 mm

V ponuke máme na výber 2 hrany :

Kolmá hrana

Zošikmená hrana

Povrchová úprava olejom

Farebnosť dreva je možné ovplyvniť aj povrchovou úpravou. Na úpravu používame tvrdé farebné voskové oleje značky Osmo alebo Saicos.

Aplikácia olejov má za úlohu dostať sa čo najhlbšie do štruktúry dreva a zmeniť jeho farbu. Finálna farba dreva, je výsledkom reakcie prírodných trieslovín, ktoré sú prítomné v dubovom dreve, na činnosť chemických činiteľov použitých pri spracovaní dreva. Výsledná farba dreva sa ustáli do 3-6 mesiacov od finálnej aplikácie oleja.

Prírodné oleje a vosky vsiaknu hlboko do dreva, udržiavajú ho zdravé a pružné. Nedochádza k vysúšaniu.

Drevo môže dýchať, vlhkosť sa môže uvoľňovať. Nešupinatie, nepraská a neodlupuje sa.

Po aplikácií oleja má matný či polomatný povrch tieto vlastnosti

- odolný voči bežnému používaniu

- odolný voči potu a slinám

- pre deti je ošetrený povrch zdravotne nezávadný

- prispôsobený vlastnostiam dreva

- priedušný

- rezistentný káve, pivu a nápojom podľa DIN 68861

- umožňuje lokálne opravy a renovácie

- zdôrazňuje štruktúru dreva a jeho klasický vzhľad

Tvrdý olejový vosk Osmo sa používa na ošetrenie povrchu dreva.

Povrchový náter sa vyznačuje svojou zvlášť odolnou povrchovou tvrdosťou a odolnosťou voči opotrebovaniu. Je odolný voči vode a necitlivý na znečistenie.

Prípadné fľaky sa dajú bez problémov odstrániť. Poškodené miesta stačí ľahko pretrieť Voskovou údržbou. Nie je potrebné prebrusovať celú plochu, ale len poškodené miesta!

Tvrdý olejový vosk je veľmi vhodný aj na opracovanie nábytku, zvlášť na stolové dosky. Je vyrobený na báze prírodných rastlinných olejov, nepraská, neolupuje sa, je pórovitý. Preto je vhodný aj na použitie vo vlhkých priestoroch ako sú kúpelne a kuchyne. Povrchová vrstva je odolná voči vínu, pivu, kole, káve, čaju, ovocným šťavám a vode podľa DIN 68861.

Jedinečný tvrdý olejový vosk prekonáva hodnoty odolnosti voči oteru lakovaných podláh.Tvrdý olejový vosk je mimoriadny v jednoduchosti nanášania. Nie je potrebný žiadny základný náter a žiadne medzibrúsenie, úplne postačujúce sú dva nátery.

Náter je matný, ale leštením je možné zvýšiť stupeň lesku. Tým sa zdôrazní štruktúra prírodného dreva a dosiahne sa nádherný vzhľad. S pribúdajúcim časom je drevo čím ďalej, tým krajšie.

Prírodný olej - vosk

Tvrdý olejový vosk je vyrobený na základe prírodných rastlinných olejov a voskov. Prírodné oleje a vosky vsiaknu hlboko do dreva, udržiavajú ho stále zdravé a elastické, a zároveň nedochádza k jeho vysúšaniu.

Drevo môže dýchať, vlhkosť sa môže uvoľňovať. Vlnenie a dilatácia dreva je zmiernená.

Zdravie a životné prostredie

Tvrdý olejový vosk neobsahuje žiadne biocidné látky a konzervačné prostriedky. Zaschnutý náter nie je citlivý pre ľudí, zvieratá a rastliny. Vyhovuje normám DIN 53160, a taktiež normám EURO – EN71. Je certifikovaný podľa DIN EN ISO 9001 a DIN EN ISO 14001.

Pre podrobné info navštívte stránky výrobcov www.osmocolor.sk alebo www.farbio.sk